Aurelian Cotinescu, Secretar General PNL Dâmbovița! Vis împlinit! Am ajuns pe Vf. Aconcagua!
Pe 13 ian. am plecat într-o expediție 100% românească
pe Cerro Aconcagua în Anzii Cordilieri, Argentina.
– 6962m
– este simultan cel mai înalt munte din ambele Americi, din emisfera sudică și emisfera vestică
– cel mai înalt munte din afara Asiei(Himalaya)
– aprox 100 km de parcurs (incluzând turele de aclimatizare) în 9 zile.
– 4 din 10 reușesc să atingă varful
Întotdeauna am avut sentimentul că pot să ating aceasta altitudine dacă ajung să combin experiența montană acumulată, echipamentul bun și neapărat o echipă experimentată.
Așa am ajuns să merg în expediția organizată de ghidul montan Mitza Matei ajutat de Anca Racătean (amândoi 8k Manaslu Himalaya)
După 32 de ore de zbor și escale în Paris și Santiago de Chile am ajuns în Mendoza(Argentina) de aici plecând pe lungul drum spre vârful Aconcagua.
Bagajele mari de peste 20 de kg le-am încărcat pe catâri până în tabăra de bază Plaza de Mulas(4300m),iar restul în rucsacul de tură.
Pozele de azi sunt din aeroport, din avion cu Aconcagua înzăpezit sub noi, de la,, Ghețarul Polonez”, din Plaza de Mulas( a doua cea mai mare tabără de bază din lume) și de pe ghețarul Penitentes.
Mâine vă prezint restul expediției ![]()
![]()


