NEWS

Dan Alexandru Tică! 100.000 de profesori, 80 de milioane de euro pentru dezvoltarea competențelor digitale!

✍️ Veste bună, dragi colegi!

🧑‍💻 100.000 de profesori vor beneficia de 80 de milioane de euro pentru dezvoltarea competențelor digitale.

🔵🟡 Ministerul Educației, condus de ministra liberală Ligia Deca, va demara un program de instruire în pedagogia digitală.

💻Măsura este benefica pentru toți profesorii care vor fi astfel pregătiți să folosească resursele digitale și să le valorifice la clasă.

🧑‍💻Programul se va derula până în septembrie 2025 și vizeaza cu prioritate profesorii din zonele rurale și din medii defavorizate.

#digitalizareaeducatiei#egalitatedesanse#competentedigitale

(Dan Alexandru Tică – inspector școlar general adjunct IȘJ Dâmbovița)